Beskid Niski kryje w sobie wiele tajemnic przeszłości. Spacerując po bezludnych szlakach, można natknąć się na pozostałości dawnych wsi, które opowiadają historię regionu i jego mieszkańców. To doskonała okazja, by poczuć ducha przeszłości i zrozumieć zmiany, jakie zaszły na tych terenach.
Otaczające dom łąki i lasy są prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Można tutaj spacerować przez godziny, oddychając świeżym powietrzem, podziwiając kwitnące polany i słuchając śpiewu ptaków. Wędrówki po lesie to także doskonała okazja do spotkania z dziką przyrodą i odkrywania jej tajemnic.
To miejsce to prawdziwy azyl dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku codzienności. Tutaj każdy dzień jest okazją do odnalezienia harmonii z naturą i z samym sobą. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, czy preferujesz spokój i ciszę, znajdziesz tu coś dla siebie.
Beskid Niski oferuje liczne szlaki turystyki pieszej, które prowadzą przez malownicze krajobrazy. Wędrując nimi, można odkrywać urokliwe zakątki, drewniane cerkwie oraz zapierające dech w piersiach widoki.
Bezpośrednio przed domem przechodzi żółty szlak pieszy biegnący od Koniecznej przez Radocynę, Wołowiec aż do Folusza. Ponadto można skorzystać z wielu innych szlaków znajdujących się w pobliżu np. szlak niebieski (Magura Małastowska – Bacówka w Bartnem), czerwony szlak (Zdynia – Rotunda – Regietów lub Jawor – Cegiełka – Ostry wierch – Lackowa), zielony szlak (Magura Wątkowska – Kornuty – Ferdel).
Dla miłośników zimowych sportów nasze Stowarzyszenie przygotowało trasy narciarstwa biegowego, które wiodą przez malownicze doliny i wzgórza.
Zapraszamy na szlaki narciarstwa biegowego o łącznej długości ok. 100 km, które zostały wyznaczone w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego pomiędzy miejscowościami: Krzywa, Małastów-Pętna, Bartne, Wołowiec, Nieznajowa, Czarne, Długie, Wyszowatka, Radocyna. Bezpośrednio za naszym domem znajdują się trasy sportowe o łącznej długości 7500 metrów.
W sezonie letnim można natomiast korzystać z licznych tras rowerowych, które pozwalają na aktywne zwiedzanie regionu. Współpraca Gminy Sękowa, Nadleśnictwa Gorlice oraz Magura skipark zaowocowała powstaniem 18 tras po zachodnim Beskidzie Niskim, gdzie piękna i dzika przyroda spotyka się z burzliwą i bogatą historią tych ziem. Trasy są w pełni przejezdne o różnym stopniu trudności, poprowadzone pięknymi drogami szutrowymi i lokalnymi asfaltami.
Beskid Niski to również kraina bogata w architekturę drewnianą. Szlak Architektury Drewnianej obejmujący 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych prowadzi przez najpiękniejsze cerkwie i kościoły, które są świadectwem kultury i historii regionu.
W naszej okolicy możesz zobaczyć m. in.: Bartne - Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana (muzeum) w Bartnem i Zabudowa Łemkowska w Bartnem, Bodaki - Cerkiew filialna prawosławna św. Dymitra w Bodakach, Gładyszów - Cerkiew pw. Wniebowstapienia Pańskiego w Gładyszowie, Konieczna - Cerkiew pw. św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej, Krzywa - Cerkiew pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krzywej, Kwiatoń - Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu, Łosie - Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu i Zagroda Maziarska w Łosiu, Owczary - Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, Pętna - Dzwonnica przy cerkwi św. Paraskewy (greckokatolicka) w Pętnej, Przysłup - Cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła w Przysłupiu, Ropica Górna - Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej, Sękowa - Kościół pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej, Skwirtne - Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Skwirtnem, Uście Gorlickie - Cerkiew pw. św. Paraskewi w Uściu Gorlickim, Wysowa - Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Wysowej i Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Wysowej, Zdynia - Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Zdyni.
Ciekawe miejsca - Nasze propozycje
Kamieniołom pod Maguryczem Dużym
Jego powstanie związane jest najprawdopodobniej z naturalnym osuwiskiem, które odsłoniło pokłady skał piaskowca. Miejsce to szybko odkryli i zaczęli eksploatować bartniańscy kamieniarze. Eksplorując kamieniołom, u jego podnóża, można odszukać kamiennym blok z napisem i datą „CŸΛHЦАΓРОТАТА 1859”. Prawdopodobnie jest pamiątkowy napis związany z rozpoczęciem wydobycia.
Przykładowa trasa. Ruszasz żółtym szlakiem spod naszego domu. Następnie na drodze asfaltowej skręcasz w prawo i idziesz szlakiem niebieskim, który prowadzi do wsi Bartne. Do kamieniołomu możesz dojść zielonym szlakiem spacerowy, który odchodzi w lewo od szalu niebieskiego biegnącego do wsi Bartne.
Kornuty
Kornuty to zarówno nazwa rezerwatu, jak i góry będącej fragmentem wału górskiego Magury Wątkowskiej. Rezerwat przyrody Kornuty – rezerwat przyrody nieożywionej. Nazwa Kornuty wywodzi się od rumuńskiego słowa „cornutti", oznaczającego rogi. Rezerwat znajduje się na południowo-zachodnim zboczu Magury Wątkowskiej, na którym rozrzucone są fantazyjnie ukształtowane skały, o wysokości do 10 metrów, zbudowane z piaskowca magurskiego. Skały te w wyniku wietrzenia przybierają formy ambon, baszt, maczug, ścian i progów skalnych.
Przykładowa trasa. Ruszasz żółtym szlakiem spod naszego domu. Na Magurze Wątkowskiej na granicy Magurskiego PN skręcasz w lewo na zielony szlak.
Dolina Nieznajowej
Dolina jest jednym z najładniejszych miejsc w Beskidzie Niskim. Nieznajowa była niegdyś, łemkowską wsią, która słynęła w regionie z organizowanych cyklicznie targów. Po II wojnie światowej, za sprawą akcji „Wisła” wieś opustoszała. Dziś z dawnej wsi pozostał przede wszystkim cmentarz z kilkunastoma nagrobkami oraz sporo kapliczek. Ponadto można dostrzec podmurówki domów i pozostałości po starcy piwnicach.
Przykładowa trasa. Ruszasz żółtym szlakiem (szlak ośmiu mostków) spod naszego domu, który prowadzi przez Wołowiec i dolinę Nieznajowej.
Cmentarz Rotunda
Cmentarz wojenny nr 51 znajduje się na szczycie Rotunda. Jest to z cmentarz I wojny światowej. Cmentarz leży na Głównym Szlaku Beskidzkim, czyli najdłuższym znakowanym szlaku pieszym w polskich górach.
Przykładowa trasa. Ruszasz żółtym szlakiem (szlak ośmiu mostków) spod naszego domu, który prowadzi do Wołowca. Po dojściu do szutrowej drogi skręć w prawo na czerwony szlak, który zaprowadzi Cię do celu.
"Leniwy" odpoczynek w domu
Czas spędzony w domu wcale nie musi być nudny. Wygodne kanapy, ciepłe koce i domowe przysmaki tworzą idealną atmosferę do leniwego odpoczynku. Możesz zrelaksować się przy filiżance herbaty lub naszego banickiego naparu, wsłuchiwać się w dźwięki natury dobiegające zza okna lub poczytać książkę. To chwila, kiedy czas zwalnia, a codzienne troski znikają.
Dla miłośników literatury, nic nie może się równać chwili spędzonej z dobrą książką. W naszym domu znajduje się bogata biblioteczka pełna książek, których akcja rozgrywa się m.in. w naszym pięknym Beskidzie. Wybierz swoją ulubioną książkę, usiądź w wygodnym fotelu i pozwól sobie na chwilę zapomnienia w literackim świecie. Czy to klasyka, czy nowość, każda książka ma moc przeniesienia Cię w inny wymiar.
Kiedy dzień powoli dobiega końca, a noc otula świat, nadchodzi czas na podziwianie gwiazd i Drogi Mlecznej. Prawdziwa ciemność nocy, z daleka od miejskich świateł, pozwala dostrzec niebo w jego pełnej krasie. To moment, który przypomina nam o ogromie wszechświata i nas samych jako jego maleńkich cząstkach.