"Śnieżne trasy przez lasy"

Projekt „Śnieżne Trasy Przez Lasy" powstał jako wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa. W wyniku blisko 2 - letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, w wyniku którego wytyczono i oznakowano 80 km tras do narciarstwa śladowego. Duża część tych tras jest przygotowywana w okresie zimowym skuterem śnieżnym. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych. Główny szlak jest koloru zielonego, a jego pętla liczy równo 50 km. Szlaki łączące w kolorach niebieskim i czerwonym umożliwiają wybór krótkich i średniodystansowych rozwiązań. W bezpośrednim sąsiedztwie Gościńca Banica wyznaczone są pętle tras sportowych (3 km i 5 km), które przygotowywane są skuterem śnieżnym oraz ratrakiem.

Nie wszystkie trasy są dostępne przez cały sezon. Np. trasa od „Gościńca Banica" przez tzw. Kanadę, do Wołowca wiedzie kilkakrotnie przez potok i przejezdna jest tylko w okresie silnych mrozów. Na kilku trasach są bardzo strome zjazdy i są one poprzedzone znakiem „Stop. Zdejmij narty na odcinku ...m". Takie same znaki są ustawione przed przekroczeniem dróg publicznych . Inne, trudniejsze odcinki zjazdów poprzedzone są znakami ostrzegawczymi: „Niebezpieczny odcinek szlaku" i „Trudniejszy odcinek szlaku, wymagający zmniejszenia szybkości jazdy", a także: „Nierówności terenu". W trzech przypadkach fragmenty tras należy przebyć pieszo, ze względu na poruszanie się drogą publiczną (w Wołowcu oraz z Długiego na przełęcz w kierunku Wyszowatki i odwrotnie). Informują o tym umiejscowione w najbliższych punktach węzłowych tabliczki. Na niektórych trasach mogą być prowadzone okresowo prace leśne i wówczas specjalne tablice ostrzegawcze mówić będą o zakazie wstępu na dany odcinek.

W kilku gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są w pobliżu zielonego szlaku, można przenocować, zjeść, wypożyczyć sprzęt narciarski, uzyskać dokładne informacje o przebiegu tras, ich stanie i pokrywie śnieżnej. Te same informacje dostępne są na stronach www tych gospodarstw, oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. W Gospodarstwach Agroturystycznych „Przystanek Magura" i "Gościniec Banica" udzielana jest również nauka jazdy na nartach. W kilku punktach węzłowych zlokalizowane zostały tablice z mapą sytuacyjną szlaków oraz ich regulaminem. Na wszystkich punktach węzłowych umiejscowione są Schematy Szlaków Narciarskich.

Zapraszamy do korzystania ze „Śnieżnych Tras..." Pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa. Uszanujmy również przyrodę z którą obcować będziemy na szlaku.

Copyright © 2013 Gościniec Banica. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie ILUMIO dla Gościniec Banica.